Lietuvos dvarų piešinių paroda

Lietuvos dvarų piešinių paroda

IMG 3522 2

Arūnas Eduardas Paslaitis

Lietuvos dvarų piešiniai

Jau daugiau nei keturis dešimtmečius architektas ir Lietuvos paveldo sergėtojas Arūnas Eduardas Paslaitis savo laisvu laiku fiksuoja Lietuvos dvarus, rūmus, bažnyčias, kaimus. Nuo studijų laikų Kauno plitechnikos institute, kai architektūrinių objektų perpiešimas buvo viena iš sudedamųjų studijų dalių, jis važinėjo po Lietuvą ir buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes ir įamžina dvarus ir dvarelius, liaudies architektūros statinius, piliakalnius.

Arūnas Eduardas Paslaitis gimė 1942 m. spalio 17 d. Tryškiuose (dab. Telšių r.). 1949-1960 m. mokėsi Joniškio 2-ojoje vidurinėje mokykloje. 1960-1966 m. studijavo architektūrą Kauno politechnikos institute. 1966-1968 m. buvo Akmenės rajono architektas. 1968-1992 m. dirbo projektų vyriausiuoju architektu Miestų statybos projektavimo institute. Nuo 1992 m. dirba uždarojoje akcinėje bendrovėje „Jungtinės architektų dirbtuvės“. Nuo 1974 m. Arūnas Eduardas Paslaitis yra Lietuvos architektų sąjungos narys. Daugiausia jis kūrė rekreacinių ir administracinių statinių projektus. Žymiausi jo projektuoti pastatai yra Lietuvos mokslų akademijos poilsinė Palangoje (1982), Narkologijos ligoninė su administracinėmis patalpomis Rasų gatvėje Vilniuje (1983), Lietuvos Respublikos Seimos viešbutis Gedimino prospekte Vilniuje (1966-1999), Lietuvių kalbos instituto rūmai Vileišio gatvėje Vilniuje (1997), Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pastatas Konstitucijos prospekte (su Tadu Balčiūnu, Vytautu Biekša, savo sūnumis Gediminu ir Arūnu, 2001-2004) ir kt.

Ankstyvuoju sovietmečiu Arūnas Eduardas Paslaitis piešdavo daugiau lieudies architektūros paminklus – kaimo bažnyčias, varpines, gyvenamuosius namus. Dvaruose tuo metu dažniausiai būdavo įsikūrusios įvairios administracinės įstaigos, todėl buvo sudėtinga prieiti prie statinių. Kelionės po užmirštas Lietuvos dvarvietes būdavo kupinos nuotykių ir įvairių patyrimų. Menininkas ne tik fiksavo dvarų būklę, bet ir rinko apie juos informaciją knygose, archyvuose. Kalbindamas vietinius gyventojus, jis išgirsdavo dvarus apipynusius pasakojimus ir mitus, kuriuose galima atrasti ir tikrų istorijos užuominų. Nors dvarai ir skirasi savo architektūra, istorija, likimu, bet visus juos vienija bendras didingumas. Dvarų griuvėsiuose vis dar atsispindi turtingos ir klestinčios praeities atšvaitai. Romantiška ir užburianti Arūno Eduardo Paslaičio piešinių scenografij sukuria melancholišką, bet jaukią atmosferą. Jo piešiniai yra tarp architektūros ir kūrybos, juose atsispindėta realybė, kokia ji bebūtų. Menininkas atlieka svarbų ir vertingą darbą, nes dalis nupieštų objektų sparčiai nyksta, o kai kurių jau nebėra.

2007 metais architektas Arūnas Eduardas Paslaitis Lietuvos nacionaliniam muziejui padovanojo 670 piešinių, per 4000 negatyvų ir 560 skaidrių kolekciją. Šioje ekspozicijoje supažindinama tik su maža jos dalimi. Parodoje pristatomi Akmenės, Alytaus, Biržų, Kelmės, Kėdainių, Lazdijų, Prienų, Radviliškio, Rokiškio, Šakių, Šiaulių, Šilutės, Telšių rajonų dvarai.

Spausdinti